Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Výstavba metra, úsek LU6E, tunely Karhusaari

Metro
Helsinki, Finsko

Projekt Länsimetro – Západní metro je nové dopravní spojení mezi městy Helsinky a Espoo ve Finsku s plánovanou přepravní kapacitou 100 000 cestujících za den a přímo navazuje na jedinou provozovanou trasu dlouhou 21 km.

Základní informace

Objednatel:

Länsimetro OY

Projektant:

KalliosuunnitteluOY Rockplan Ltd.

Doba výstavby:

04/2011 – 10/2013

Výstavba metra, úsek LU6E, tunely Karhusaari

Projekt v číslech

 • 36,2 - 42,1 m2
  Profil tunelu
 • 140 000 m3
  Objem vytěženého materiálu
 • 26 - 35 m
  Hloubka 3 šachet
 • 55 000 m
  Svorníková výstroj
 • 1 360 000 Kg
  Cementu
Obrázek
Obrázek

Charakteristika

Länsimetro – Západní metro je nové dopravní spojení mezi městy Helsinky a Espoo kompletně vedené v podzemí v délce 14 km.Traťový úsek LU6E – Karhusaari se sestává z celkem 2613 m ražeb realizovaných v tvrdých žulách metodou Drill&Blast. Součástí dodávky je také ražba třech technologických komor s větracími šachtami v každé z nich a sedmi tunelových propojek. Trasa úseku je částečně vedena pod mořským dnem a mimo jiné také podchází základy budov administrativního komplexu společnosti Nokia. Náročným úkolem byla zejména ražba úseků vedených pod mořem, v oblastech citlivých na seismické zatížení vlivem trhacích prací spolu se značným množstvím injektážních prací. 

Výjimečnost stavby

Ražba pod mořskou hladinou.  Ražba v  seismicky citlivém území pod základy administrativního komplexu Nokia. Ocenění zadavatelem – nejbezpečnější pracoviště výstavby Länsimetra.

Obrázek

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav