Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci

Občanské stavby
Liberec

Adaptace novorenesančního rodinného sídla barona Johanna Liebiega mladšího pro potřeby polyfunkčního komunitního střediska nazvaného Centrum aktivního života. Rodinná vila se díky rekonstrukci stala místem setkávání lidí bez ohledu na věk a sociální skupiny.

Základní informace

Objednatel:

Statutární město Liberec

Projektant:

Masák & Partner s.r.o.

Doba výstavby:

08/2020 – 10/2022

Rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Charakteristika

Přestavba zachovala autentickou podstatu památkově chráněného areálu, obnovila jeho nevhodné nebo zaniklé části a vše citlivě doplnila moderními technologiemi. Návštěvníci mohou v centru využívat víceúčelový audiovizuální sál, výtvarný ateliér, keramickou dílnu, výstavní prostory, různé učebny, tělocvičny, dětský i zahradnický klub, skleník a kavárnu. Nově je také zpřístupněný obnovený park a zahrada.

Projekt v číslech

  • 46
    Počet spolků a organizací, které budovu užívají
  • 15 m
    Hloubka odhalené studny v přízemí
  • 250 let
    Stáří stromů v zahradě

Výjimečnost stavby

Rekonstrukce byla oceněna jako absolutní vítěz v soutěži Stavba roku Libereckého kraje 2022. Porotu zaujal hlavně ohleduplný přístup k obnově historické budovy, díky kterému byly zachovány a doplněny její původní prvky. Největší výzvou zakázky byla náhrada nosných dřevěných trámů podhledu, takzvaných rákosníků, na kterých držela štuková výzdoba. Stavbaři museli vymyslet, jak je vyměnit, aniž by omítku poškodili. Zdobné stropy nakonec celoplošně jemně podepřeli a rákosníky měnili a aktivovali jednotlivě.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav