Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Návštěvnické centrum KRNAP ve Vrchlabí

Občanské stavby
Vrchlabí

Předmětem zakázky byly stavební úpravy památkově chráněného kláštera augustiniánů ve Vrchlabí, který posledních čtyřicet let fungoval jako Muzeum Krkonoš, přístavba jeho vstupu a úprava zázemí, aby mohl sloužit jako Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku s novou expozicí dokumentující příběh Krkonoš.

Základní informace

Objednatel:

Správa Krkonošského národního parku

Projektant:

DELTAPLAN, spol. s r.o.

Doba výstavby:

02/2020 – 07/2022

Návštěvnické centrum KRNAP ve Vrchlabí
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Charakteristika

Projekt zahrnoval zejména výměnu technologií v suterénu a v přízemí a s nimi spojenou výměnu podlah, opravu omítek, statické zajištění některých částí objektu, obnovu rajského dvora a provedení přístavby ze sochařsky tvarované betonové skořepiny, kde bude umístěn nový vchod. Objekt prošel i sanací vlhkosti zejména u rajského dvora, kde se objevovaly známky pronikání vlhka z podzemí. 

Projekt v číslech

  • 5 479,6 m2
    Plocha oprav historických omítek
  • 411,8 m2
    Plocha bednění skořepiny nového vstupu
  • 119,7 m3
    Objem betonu pro skořepinu

Výjimečnost stavby

Obvodovou konstrukci nového vstupu vytvořila železobetonová skořepina s nepravidelnými, různě ukloněnými mnohoúhelníkovými stěnami, které přecházejí od stěn v prvním podzemním podlaží až po střechu, a měly by připomínat skalní masiv. Bednění pro betonovou skořepinu bylo přesně navrženo ve 3D modelu a vyrobeno na CNC stroji. Každý jeho díl potom přesně vytyčil geodet. Betonáže skořepiny z pohledového betonu probíhaly ve vodorovných vrstvách vysokých 1,5–2 m.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav