Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Úprava ohlaví Plavební komory Hořín

Ostatní inženýrské stavby
Hořín

Účelem úpravy zdymadla Hořín na plavebním kanálu Vraňany-Hořín bylo umožnit proplavení lodní sestavy o rozměrech 137 x 11,4 m s plavební výškou do 7,0 m. Řešení spočívalo v přestavbě jednoho mostního pole z pevného na zdvižné a úpravách obou ohlaví velké plavební komory. 

Základní informace

Objednatel:

Ředitelství vodních cest ČR

Projektant:

Valbek, spol. s r.o.

Doba výstavby:

03/2019 – 05/2021

Úprava ohlaví Plavební komory Hořín
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Charakteristika

Jedno pole původního, kamenného, památkově chráněného mostu nahradila ocelová příhradová konstrukce, na kterou byly upevněny originální žulové prvky. Zdvih mostního pole zajišťují hydraulické válce v podpěrách mostu. Ve spuštěném stavu je veškerá technologie skrytá a zvenčí neviditelná. Rozšíření průjezdného profilu zajistilo posunutí západní stěny velké plavební komory.

Projekt v číslech

  • 410 tun
    Hmotnost nového mostu
  • 95 %
    Úspěšnost využití původních žulových kamenů
  • 5,5 minuty
    Doba, za kterou se most zdvihne o 5 m

Výjimečnost stavby

Přestavba pevného kamenného mostu na hydraulicky zdvižnou konstrukci s původním vzhledem je naprostý unikát. Úprava ohlaví plavební komory Hořín byla i proto vyhlášena Stavbou roku 2022. Zaujala unikátností technického řešení památkově chráněné stavby, které bylo podle poroty mimořádně odvážné. Uchovalo paměť místa, doklad o technické dovednosti předků a zároveň upravilo funkčnost zdymadla pro současně požadované využití.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav