Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Rekonstrukce památníku odboje v Praze na Žižkově

Občanské stavby
Praha

Rekonstrukce a dostavba proměnila funkcionalistický komplex památníku odboje při Vojenském historickém ústavu na jedno z největších vojenských muzeí v Evropě.

Základní informace

Objednatel:

Ministerstvo obrany České republiky

Projektant:

TECHNISERV, spol. s r.o.

Doba výstavby:

09/2018 – 11/2022

Rekonstrukce památníku odboje v Praze na Žižkově
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Charakteristika

Tři památkově chráněné budovy označované A, B a C prošly kompletní rekonstrukcí včetně sanací nosných konstrukcí, které byly v daleko horším stavu, než předpokládal projekt.    Objekt A dnes slouží administrativě, v objektu C jsou výstavní prostory a kavárna, objekt B má smíšenou funkci. Zcela nový objekt D zahrnuje kromě dočasných výstavních prostor i recepci a přednáškové sály a vznikl podsklepením a zastřešením původního atria. Musel být založen na mikropilotách, protože v části půdorysu nebyl očekávaný skalní podklad, ale jen navážky.

Projekt v číslech

  • 3 389 m2
    Zastavěná plocha komplexu
  • 60 600 m3
    Obestavěný prostor celkem
  • 3 040 bm
    Celková délka uhlíkových lamel pro sanace a zesílení nosných konstrukcí

Výjimečnost stavby

Obnova komplexu Armádního muzea získala prestižní titul Stavba roku 2022. Projekt byl oceněn za významné rozšíření využitelných ploch muzea a rovněž za to, s jakou pokorou bylo přistoupeno k renovaci s ohledem na původní podobu objektu a také pro čistotu provedení detailů a jednotlivých prvků. Součástí zakázky byly i činnosti, se kterými se stavbaři málokdy setkávají: třeba kompletní vybavení pro výstavní sbírky, což znamená kulisy, paneláže, atypické povrchy, vitríny či scénické osvětlení a další dekorace.

Obrázek

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav